Normandie - místo řady bitev a vyloděný spojeneckých vojsk, místo upálení Johanky z Arku

Sekce

Hledat

Rychlá navigace:

Abbaye de Sénanque (klášter),
Arles (město),
Avignon (město),
Boyard (pevnost)
,
Calanques (rezervace),
Camargue (rezervace),
Cognac (město, muzeum)
,
Colorado de Rustrel,
Chateauneuf-du-Pape,
La Levande - levandule,
La Rochelle (město),
Le Mont-Saint-Michel (hrad),
Les Routes de la Lavande I.
,
Les Routes de la Lavande II.,
Pont Aven (město)
,
Pont du Gard (akvadukt),
Rouen (město)
,
Saint-Tropez (město),
Vierge (maják),

Přihlásit

Už. jméno:

Heslo:

Registrace

Užitečné:

Pin It

TOPlist

info@fotofrancie.cz

Reklama:

Anketa

Libí se Vám naše fotografie?

Ano (136) Ne (5) Nevím (3)

Celkem hlasů: 144

Mapa regionu NormandieNormandie to není jen region válečných přívlastků. Normandie se skládá ze dvou regionů - ten východnější se jednoduše nazývá Horní Normandie (Haute Normandie) s hlavním městem Rouen a západní region se jmenuje Dolní Normandie, přičemž hlavním městem je Caen. Klasickým obrázkem Normandie je špičatá zvonice, hrázděné domy kolem náměstí a zelené pastviny kolem měst. Krásná malebná krajina v historii hodně zkusila a zažila celou řadu bitev a například slavné vylodění spojeneckých vojsk během druhé světové války. Severní část Normandie hraničí s mořem, kde je řada malých přístavů. Například Monet v Normandii prožil 40 let svého života.

Normandie je geografickou oblastí v severozápadní Francii, při pobřeží Atlantiku. Kraj je rozprostřený v okolí dolního toku řeky Seiny. Osídlení Normandie sahá do keltských dob. Stejně jako ostatní území ve Francii bylo i toto v letech 58 – 52 před n.l. násilně přičleněno k Římské říši. Z té doby také pochází většina dnešních jmen měst a oblastí jako například Pays de Caux, Lillebonne nebo Coutances. V 8. století přitáhli do kraje Normani, kmen Vikingů, který raboval, ničil a znásilňoval, zvláště pak plenil kláštery, aby ukořistil jejich bohatství. Válečníci se ale v kraji postupně usadili, s domorodci uzavřeli mír a budovali si tu trvalá panství. Paradoxně právě po nich se oblast jmenuje Normandie. V 10. století porazil normanského vůdce Rolla franský král Karel III., Rollo porážku uznal, nechal se pokřtít a Normandie se stala součástí Franské říše. To ji zaručilo dlouhých třista let prosperity. V 11. století začala výstavba velkých chrámů a katedrál, města jako Rouen či Caen byla rozšířena a opevněna. V roce 1066 dobyl vévoda Vilém Normanský Anglii a stal se jejím králem, postupem času se tak centrum normanské moci přesunulo do Anglie. Franská říše se snažila získat svůj vliv zpět, ale podařilo se jí to až na konci Stoleté války. V roce 1469 Ludvík XI. rozpustil svaz normandských vévodů a udělal z Normandie obyčejnou francouzskou provincii řízenou z Paříže.

Do novodobé historie se Normandie zapsala během 2. světové války, a to když se u jejích břehů 6. června 1944 vylodila spojenecká vojska. Připomínky této události jsou v kraji časté, čím blíže k pobřeží, tím je jich víc. Přesto jsou ale až zbytečně vyzdvihovány na úkor toho hezkého, co může Normandie turistům nabídnout. Málokdo ví, že jde o kraj středověkých architektonických památek, hradů a katedrál, kraj sadů a pastvin, jablečné pálenky známé celosvětově jako calvados nebo mírně alkoholického moštu cidre, a také sýru camembert, který je sice doma v celé Francii, ale jedině ten z Normandie je prý pravý!

Pálenka calvados je pro Normandii totéž jako šampaňské pro Champagne. V nespočetných sadech se rodí jablíčka sice malá a trpká, zato ideální pro výrobu moštu, ze kterého se destiluje výtečná jablkovice. Jmenuje se podle départementu, ve kterém poprvé spatřila světlo světa. Calvados se pije jako digestivum, ale uplatňuje se i v chutné a kaloricky bohaté normandské kuchyni.

Nejznámějším a současně turisty nejvyhledávanějším městem kraje je Rouen, který se do historie se zapsal jako místo, kde byla upálena Jana z Arku. Náměstí, někdejší tržiště, které tuto událost pamatuje, můžete navštívit i dnes, stále ho lemuje mnoho krásných hrázděných domů. Celkově bylo ale středověké centrum města těžce poškozeno ostřelováním během druhé světové války. Od Rouenu se široká Seina klikatí dál k moři kolem pobořeného benediktinského kláštera z 11.století v Jumieges, s jedním s mnoha zdejších nádherných románských kostelů postavených prvními normanskými přistěhovalci. Poblíž leží trosky opatství Le Bec-Hellouin, odkud pocházeli hned tři arcibiskupové canterburští. V ústí Seiny do Atlantiku leží jeden z největších evropských přístavů Le Havre. Stále v něm končí několik transatlantických lodních linek, ale 80% provozu dnes obstarává doprava ropy a ropných produktů. Za války byl Le Havre zničen a pak znovu postaven, ovšem už ve velmi strohém stylu. Je to jediné velké francouzské město, jehož radnici nepřetržitě od války až do 90.let ovládali komunisté. Nedaleký Harfleur, město, kam Shakespeare umístil část děje svého Jindřicha V., se dnes utápí uprostřed průmyslových předměstí. To je také jeden ze symbolů současné Normandie – moderního průmyslu je tu více než jinde, hlavně automobilek a jaderných elektráren. V ústí Seiny jsou také obrovské rafinerie.

Ale abychom neopouštěli tento romantický kraj s představou siluet továren, vydejme se ještě na pobřeží Atlantského oceánu, které zdobí roztodivné vápencové útesy. Těsně u něj leží druhá nejnavštěvovanější turistická atrakce v celé Francii hned po Versailles. Je to  pozoruhodné opatství Mont-Saint-Michel, které se tyčí na žulovém ostrohu vybíhajícím do výšky 80 metrů nad mořem a s pevninou ho spojuje umělá hráz. S jeho siluetou před očima můžeme Normandii opustit, protože právě takovou – kouzelnou a romantickou  - bychom si ji měli zapamatovat.

Bookmark and Share

Uživatelé musí být přihlášeni pro psaní komentářů.

Komentáře